All filters
Gift your loved one this enchanting 0.25 carat diamond-encrusted solitaire pendant, a true masterpiece of elegance. Crafted in 18K yellow gold, it features a diamond precisely cut at perfect angles, with angular facets that enhance its luminosity. The striking geometric design complements the look effortlessly. A timeless emblem of love, this pendant values your perfect bond with your partner.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000788056 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,430 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,889 |
| Total Price | ₹64,826 |