All filters
Just like the sun and moon shine in their own time, let this shining 1 carat diamond ring resembling a watch tell you that this is the right time for you to shine. The numerous shimmering diamonds surrounding the solitaire in the middle indicate the numerous chances our life gives us to shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000640321 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 1 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,04,427 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹4,902 |
| Total Price | ₹1,68,274 |