All filters
Tigress, the royal beast, has inspired us to craft this oval-shaped 0.36 carat diamond ring in 14K gold. Designed with a touch of colour and a lot of shine, this shimmering diamond ring will highlight the strength within you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000728240 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹47,487(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,670 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹2,732 |
| Total Price | ₹93,769 |