All filters
This distinctive mangalsutra weaves tradition with deep symbolism. Showcasing 0.13 carat diamonds, the eye-shaped pendant is centred around a radiant polki stone, symbolising protection and blessings. Crafted in 14K yellow gold and adorned with traditional black beads, this piece serves as a meaningful emblem of marriage and a beautiful blessing for your journey ahead.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000793089 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Stone Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,190 |
| Stone Value | ₹9,500 |
| Making Charge | ₹13,000 |
| GST (3%) | ₹2,061 |
| Total Price | ₹70,741 |