All filters
A sparkling eye has its depth which can signify all feelings and emotions without saying a single word. These 0.4 carat diamond studs in 14K gold will glorify your vision with an incredible statement. Ornate these beautiful earrings with your office wear or casual wear to look gorgeous.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000564586 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.97 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹25,643(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,992 |
| Making Charge | ₹6,237 |
| GST (3%) | ₹1,917 |
| Total Price | ₹65,789 |