All filters
These beautifully crafted diamond drop earrings portray the craftsmanship of our karigars as the design brings all the happiness, positivity, and peace. Inspired by the beauty of oval patterns, we have designed these diamond earrings with 0.67 carat diamonds encrusted in 18K gold to feature a new invent. They are the best partner for daily wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000181990 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.29 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.67 carat
|
| Gold Value | ₹47,487(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹56,313 |
| Others | ₹3,000 |
| Making Charge | ₹10,008 |
| GST (3%) | ₹3,505 |
| Total Price | ₹1,20,313 |