All filters
The chic design of these 0.4 carat diamond studs with four linear patterns highlights the beauty of parallel paths which don't intersect each other but walk in harmony till eternity. The 18K gold framework holding the linear patterns encrusted with diamonds in place is like the bond of love and trust. Glow everyday by flaunting these stunning studs.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000588162 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.178 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹13,040(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,680 |
| Making Charge | ₹4,163 |
| GST (3%) | ₹1,467 |
| Total Price | ₹50,350 |