All filters
Soak in the essence of triangular patterns with this gorgeous diamond pendant designed for today's women. While two triangular patterns on either end of the pendant are entirely encrusted with diamonds, the two in the middle are crafted in gold with a high polish. This gorgeous yet classy diamond pendant will look the best when paired with contemporary attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000628525 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹15,196(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,965 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,233 |
| Total Price | ₹42,318 |