All filters
If the sight of one blossomed flower can fill your heart with happiness, imagine the magic four of them can create. Choose these glowing diamond danglers with four floral motifs and soak in the essence of natural beauty. Each floral motif has four petals and a few diamonds encrusted to boost its appeal. The design makes them ideal to be worn with a gorgeous saree at the next party.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000650765 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.68 carat
|
| Gold Value | ₹34,191(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹56,265 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹2,993 |
| Total Price | ₹1,02,756 |