All filters
The artistic design of this 0.55 carat diamond bracelet crafted in 14K gold has been inspired by butterflies - the messenger of God. The sparkling diamonds encrusted in the wings and the floral pattern will add to the shine of your occasion wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000682466 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 11.88 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.55 carat
|
| Gold Value | ₹1,02,572(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹45,375 |
| Making Charge | ₹23,193 |
| GST (3%) | ₹5,135 |
| Total Price | ₹1,76,275 |