All filters
Soak in the essence of love with this 0.11 carat diamond ring designed with a lot of shine and affection. The heart motif in the centre is completely encrusted with sparkling diamonds and has an 18K gold heart pattern outlining it.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000680921 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,583 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,162 |
| Total Price | ₹39,873 |