All filters
Just like true beauty lies in the purity of the heart, the tender appeal of this scintillating diamond ring lies in the heart patterns in 18K gold creating this masterpiece. The 0.21 carat heart-shaped diamond ring by Senco will remind you that a beautiful heart is always brighter than a beautiful attire. The numerous heart motifs in gold placed beside the heart-shaped diamond will spread love wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675381 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹14,612(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,080 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,329 |
| Total Price | ₹45,614 |