All filters
Are you in the mood to make a fashion statement at your next party without looking overhyped? These modish diamond drop earrings are the right piece of accessory for you with 0.26 carat diamonds encrusted in 18K gold. The few shining diamonds in the design are skilfully encrusted in unique P motifs to make you fall in love with their elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000662405 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹31,658(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,901 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,788 |
| Total Price | ₹61,375 |