All filters
Since tender love and care can always bring a smile to your face, choose this beaming 0.29 carat diamond pendant with an artistic heart motif and fill your life with more happiness and love. Crafted in 18K gold, the heart motif has a prominent love-shaped diamond in the centre and a few more encrusted beside it to add more shine to your life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000680233 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,076 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,446 |
| Total Price | ₹49,626 |