All filters
Inspired by the charm of an affectionate heart, this diamond ring is designed with sparkling 0.44 carat diamonds encrusted in 18K gold. The prominent heart-shaped diamond in the centre and the spherical ones beside it have all the shine you were looking for.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000679374 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹53,684 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹2,466 |
| Total Price | ₹84,657 |