All filters
Love, a tapestry of joy and longing, finds its reflection in this 0.17 carat diamond ring crafted in 18K yellow gold. The heart-shaped solitaire and angular facet are flanked by a band of sparkling diamonds, acknowledging that love is not always a smooth path, but a journey of layered feelings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000797942 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.068 g
|
| Diamond Quality | G-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹22,891(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,400 |
| Making Charge | ₹4,525 |
| GST (3%) | ₹1,285 |
| Total Price | ₹44,101 |