All filters
A striking fusion of structure and sparkle, these diamond-studded drop earrings feature a geometric hexagon design framed in lustrous gold. Sophisticated and modern, they’re a statement in symmetry and shine. Perfect for sleek evening wear or a sharply tailored outfit, let them be the conversation starter. PLEASE NOTE:- The dimensions of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000760576 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.16 carat
|
| Gold Value | ₹23,830(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,440 |
| Making Charge | ₹5,839 |
| GST (3%) | ₹1,294 |
| Total Price | ₹44,403 |