All filters
Crafted in 18K yellow gold, this 0.16 carat diamond ring showcases a vibrant evil eye stone at its centre, flanked by elegant diamond-studded leaf motifs for a unique and captivating design. A symbolic piece, it represents balance and safeguarding in your life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000774627 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Stone Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,080 |
| Stone Value | ₹110 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,142 |
| Total Price | ₹39,187 |