All filters
A lotus is often viewed as a symbol of purity as it rises from the mud without any stain. Their elegant beauty has inspired us to craft these 0.11 carat diamond drop earrings in 14K gold with bloomed lotus patterns. The design inspires a sense of serenity and peace.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000724864 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,080 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,324 |
| Total Price | ₹45,436 |