All filters
Fulfill your desire to flaunt a pair of earrings with an abstract floral motif with these unique 0.68 carat diamond studs designed in a swirl of beauty. The diamonds encrusted perfectly in three paths form a dominant part of the petals. The perforated gold petal and the solo diamond in the middle of the diamond studs in 18K gold will make everything look classy.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000659240 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.68 carat
|
| Gold Value | ₹73,056(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹56,870 |
| Making Charge | ₹12,816 |
| GST (3%) | ₹4,283 |
| Total Price | ₹1,47,025 |