All filters
Let this splendid diamond ring by Senco with a heart motif become a reflection of your love and commitment towards your partner. The gleaming heart pattern in the centre and the two spherical patterns beside it are beautifully designed with 0.2 carat diamonds in 18K gold to add to the glow of your love. This sleek ring has been designed to match the contemporary jewellery needs of modern women.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675665 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,176 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,288 |
| Total Price | ₹44,219 |