All filters
These inverted heart-shaped diamond studs are encrusted with 0.15 carat diamonds in 14K rose gold with a twisted ribbon pattern. The contemporary design celebrates the flexibility and strength of a woman.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000697002 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,960 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,232 |
| Total Price | ₹42,280 |