All filters
Crafted to honour the women who inspire you, these 0.22 carat diamond ear cuffs reflect elegance and grace. They are sure to turn heads with a fashionable spiral pattern in 14K gold and a stunning South Sea Pearl.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000733764 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Stone Weight | 1.02 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,965 |
| Stone Value | ₹461 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,634 |
| Total Price | ₹56,092 |