All filters
If you are a true believer in nature and love to wear trendy unique jewellery then these diamond drop earrings are the right choice for you. The 0.23 carat diamonds embedded floral motif within a rhombus pattern creates an extraordinary look to these 14K gold earrings. Adorn them with a sari or salwar and make your own style statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000598160 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.07 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹17,873(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,618 |
| Making Charge | ₹4,529 |
| GST (3%) | ₹1,411 |
| Total Price | ₹48,431 |