All filters
Cherry-ish every moment of your marital life by flaunting this cute diamond mangalsutra beautifully designed with a tilted cherry motif. The pendant is studded with 0.31 carat shining diamonds in 18K gold and has a droplet pattern dangling at the bottom, rendering this piece of jewellery by Senco a chic glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000673516 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,410 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,478 |
| Total Price | ₹50,743 |