All filters
Just like the soul of sweet delight can never be damaged, the shine of this enchanting diamond ring will always keep your beauty intact with 0.31 carat diamonds snugly set in gold. The heart-shaped diamond in the centre and the trail of little shiny beauties carry a streamlined modernity. Though crafted in 18K gold, feel free to pair this beautiful ring by Senco with your favourite western wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675713 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,426 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,722 |
| Total Price | ₹59,105 |