All filters
Elegant and full of movement, these diamond drop earrings feature a delicate golden bloom suspended from a curved bar lined with shimmering accents. A sparkling centre adds a soft glint of light, creating a graceful contrast in silhouette. Let them lend a feminine sparkle to cocktail evenings, soirées, and festive celebrations alike.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000869051 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1.6 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹8,856(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,970 |
| Making Charge | ₹6,240 |
| GST (3%) | ₹1,262 |
| Total Price | ₹43,328 |