All filters
Sway your pain away and go back into the loving arms of your beloved by flaunting this amazing diamond chain pendant inspired by the beauty of a pendulum. The sparkling 0.2 carat heart-shaped diamond in the centre of the 18K gold pendant enhances the beauty of the uniquely designed gold chain. The simplicity of design makes this chain pendant by Senco ideal to be worn with your daily attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000675379 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.072 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹34,004(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,850 |
| Making Charge | ₹7,422 |
| GST (3%) | ₹1,899 |
| Total Price | ₹65,175 |