All filters
Bloom like a flower and shine like the sun by flaunting this sparkling diamond ring inspired by the glamour of both. It is designed with a myriad of love motifs in 18K gold surrounding the shining 0.32 carat diamonds, making this masterpiece look like a galaxy on its own. The feminine charm of this masterpiece makes it ideal to be worn with your gorgeous gown.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000663499 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.32 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,792 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,836 |
| Total Price | ₹63,035 |