All filters
Timeless in its allure, this 0.29 carat diamond ring is crafted in 18K gold inspired by the beauty of a blazing sun. The encrusted shimmering diamonds and the curvy pattern will accentuate your confidence with their appeal.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000663520 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,916 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,836 |
| Total Price | ₹63,012 |