All filters
This 0.11 carat diamond rakhi pendant resembling a sun represents the bright and joyful moments shared with your brother. This rakhi pendant crafted in 14K gold is the perfect accessory to celebrate a heartfelt bond.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000772447 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.962 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹10,649(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,250 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹796 |
| Total Price | ₹27,320 |