All filters
Radiate elegance with this exquisite 0.23 carat diamond pendant, beautifully set in luminous 14K yellow gold. The unique openwork circular design is delicately embellished with sparkling diamonds, creating a captivating and airy aesthetic. Suspended from a fine yellow gold chain, this pendant is a versatile addition to your look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000725342 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.2 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹27,629(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,850 |
| Making Charge | ₹7,694 |
| GST (3%) | ₹1,716 |
| Total Price | ₹58,889 |