All filters
Discover the artistic elegance of this 0.49 carat diamond bangle, set in 14K yellow gold. With its clean lines and minimalist aesthetic, this versatile piece seamlessly transitions from everyday wear to special occasions. Understated yet luxurious, this piece adds a touch of sophisticated sparkle to your jewellery collection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DC-D000799528 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.56 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹48,006(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹37,840 |
| Making Charge | ₹10,986 |
| GST (3%) | ₹2,905 |
| Total Price | ₹99,737 |