All filters
Express your love for beautiful diamond jewellery which is simultaneously attractive and sublime by sliding down this pretty diamond ring by Senco on your finger. The shimmering 0.55 carat solitaire diamond is the focal point of this masterpiece crafted in 18K gold. The elevated placement of the diamond indicates that the shine of a diamond is always the brightest.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000544093 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.55 carat
|
| Gold Value | ₹31,658(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹78,650 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹3,491 |
| Total Price | ₹1,19,827 |