All filters
With a timeless appeal and suave charm, this 0.29 carat men diamond ring crafted in 18K gold is a reminder of the eternal bond you share with your spouse. The diamonds gleam with a fierce brilliance, making it a bold expression of masculinity.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000733660 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.32 carat
|
| Gold Value | ₹43,834(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,562 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹2,422 |
| Total Price | ₹83,125 |