All filters
These 0.11 carat diamond ear cuffs are designed with a spiral pattern in 14K rose gold to symbolize the power and resilience of femininity. Let your light shine bright with the stunning South Sea Pearl.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000733761 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 1.42 carat
|
| Gold Value | ₹15,196(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,080 |
| Stone Value | ₹639 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹956 |
| Total Price | ₹32,795 |