All filters
Just like a game of chess teaches us to master our emotions without being influenced by anger, these modern diamond drop earrings inspired by the chess board will bring some more stability to your life with their serene design. Crafted in 14K rose gold, the design is quite stylish with a few square motifs encrusted with 0.34 carat diamonds.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000647127 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,758 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,955 |
| Total Price | ₹67,112 |