All filters
These 0.08 carat diamond earrings in 14K gold feature a heart design with radiant diamonds, adding a stylish touch. Symbolizing cherished moments, they capture the essence of love and enduring connection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000796950 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.09 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,480 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,008 |
| Total Price | ₹34,576 |