All filters
Make a bold statement with this 0.3 carat men solitaire ring crafted in 18K gold to capture the ethos of modern masculinity. The perfect accessory for almost every occasion, the solitaire will command attention with its eternal brilliance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000760637 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | J-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹54,792(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,700 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹2,878 |
| Total Price | ₹98,779 |