All filters
Stun everyone around you with the sparkling charm of this diamond ring reflecting sheer elegance through the tactfully encrusted diamonds. Instead of placing the diamonds in a linear pattern, our karigars have considered the taste and preferences of modern women when designing this masterpiece. Pair this stunning diamond ring with your everyday wear or a knee-length dress.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642063 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,370 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹915 |
| Total Price | ₹31,389 |