All filters
Become a stunner with this sparkling diamond ring designed with three linear symmetry studded with diamonds. The design has a wavy pattern, rendering it an artistic touch. Set in rose gold, this diamond ring will surely help you gather a lot of compliments. Accentuate the appeal of your contemporary wear with this piece of accessory and gleam yourself with its exceptional beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642897 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,058 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,565 |
| Total Price | ₹88,057 |