All filters
Just like love is the arrow that can easily reach the depth of your heart, the glimmer of this exceptionally beautiful diamond ring lies in its unique arrow pattern. The twinkling 0.21 carat heart-shaped diamond indicates that beauty begins when you decide to be yourself. Flaunt this sheeny ring in 18K gold by Senco and let its shine reflect the beauty of your heart.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675382 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,064 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,225 |
| Total Price | ₹42,044 |