All filters
This chain pendant features a 0.17 carat diamond-studded evil eye design, crafted in 14K yellow gold. The vibrant coloured stone setting adds a unique touch, making it a stylish and meaningful accessory to pair with your outfit.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000774619 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.31 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Stone Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹19,945(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,960 |
| Stone Value | ₹110 |
| Making Charge | ₹4,984 |
| GST (3%) | ₹1,200 |
| Total Price | ₹41,199 |