All filters
This shimmering diamond ring inspired by the appeal of water flowing through a stream indicates that there is beauty wherever there is love. Sparkling 0.23 carat diamonds are studded in 18K gold to create this masterpiece with a shimmering heart-shaped diamond in the centre. Make your casual days beautiful with this piece of accessory by Senco.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675703 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,806 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,490 |
| Total Price | ₹51,151 |