All filters
These beautiful pair of 0.55 carat diamond drop earrings will do the job of sublime perfection with its artistic design in 18K rose gold. They will complement your contemporary attire really well.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000181994 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.55 carat
|
| Gold Value | ₹43,834(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,343 |
| Others | ₹3,000 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹3,075 |
| Total Price | ₹1,05,559 |