All filters
The hoop is a symbol of cultural pride. These diamond hoop earrings in 18K rose gold have the glace of the diamond which magnifies the wheel of grace. These celestial 0.53 carat diamond hoop earrings will continue to enchant you for years to come! Perfect for events, office parties, or for a date.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000181986 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.84 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.53 carat
|
| Gold Value | ₹53,574(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,649 |
| Others | ₹3,000 |
| Making Charge | ₹11,175 |
| GST (3%) | ₹3,372 |
| Total Price | ₹1,15,770 |