All filters
Glam up yourself with these 0.55 carat diamond hoop earrings encrusted in 18K rose gold. If you want to enhance the glamour quotient of your everyday style, these gorgeous diamond earrings will be your best friend.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000181992 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.55 carat
|
| Gold Value | ₹41,399(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,585 |
| Others | ₹1,500 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹2,950 |
| Total Price | ₹1,01,274 |