All filters
A person in love always has that shine on her face and to cheer that spirit, we have designed these curvy yet statuesque flower-crafted diamond drop earrings which not only graceful but also project an unparalleled sheen. Adorn these earrings studded with 0.43 carat diamonds in 18K rose gold wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000568280 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,393 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,831 |
| Total Price | ₹97,169 |