All filters
Experience minimalist elegance with this 0.16 carat diamond pendant. The clean lines of the geometric heart design, crafted in 14K yellow gold, showcase a delicate heart-shaped diamond. A subtle yet sophisticated piece for everyday wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000798082 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.814 g
|
| Diamond Quality | G-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹7,029(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,147 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹775 |
| Total Price | ₹26,576 |