All filters
Illuminate your look with the captivating sparkle of these 0.12 carat diamond-encrusted hoop earrings. Crafted in 14K rose gold, they combine brilliant diamonds with rich pink marquise stones for a stunning, light-catching effect. A perfect blend of modern elegance and timeless design, they add a touch of glamour to any look, whether for everyday wear or a special occasion.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000724739 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.84 carat
|
| Gold Value | ₹17,268(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,040 |
| Stone Value | ₹200 |
| Making Charge | ₹6,650 |
| GST (3%) | ₹1,055 |
| Total Price | ₹36,213 |